Magyarországon a vonatkozó szabályzás értelmében minden gépjármű-üzembentartó köteles érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással rendelkezni ahhoz, hogy közúti forgalomban közlekedhessen. A kötelező biztosítás, vagy más néven KGFB a jármű üzemeltetése során másoknak okozott károk megtérítését szolgálja, ezért a te érdeked is, hogy időben megkösd és rendszeres díjfizetéssel érvényben tartsd a szerződésedet.
Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás
Milyen járművekre kell kötelező biztosítást kötni?
Kötelező biztosítást olyan járművekre lehet – és kell – kötni, amelyek a vonatkozó jogszabály szerint gépjárműnek minősülnek. Ezek azok a gépjárművek, pótkocsik, félpótkocsik, mezőgazdasági vontatók, négykerekű segédmotoros kerékpárok, lassú járművek és munkagépek, amelyek a közúti forgalomban csak hatósági engedéllyel és rendszámmal közlekedhetnek. Szintén biztosítást kell kötnünk azokra a segédmotoros kerékpárokra, amelyeknek rendszámosítása nem kötelező, ám teljesítményük meghaladja a 300 Wattot, ebben az esetben az alvázszám alapján azonosítják be a járművet.
Mi történik, ha nem rendelkezem érvényes kötelező biztosítással?
Ha nincs érvényes köteleződ, és forgalomban közlekedsz a gépjárműveddel, az szabálysértésnek minősül, így amennyiben egy közúti ellenőrzés során kiderül, hogy nincs biztosításod, a szabálysértési bírság mellett az járművet ideiglenesen kivonhatják a forgalomból, ráadásul még a fedezetlenségi díjat, és egy esetleges kár helyreállítási költségeit is fizetned kell! Ezek már önmagukban magasabb kiadások, mint a biztosítás díja, így nem éri meg ezzel trükközni: minden gépjárműtípus esetén kösd meg a biztosítást!
Érvényes-e a kötelező biztosításom külföldön (Zöldkártya rendszer)?
Igen, az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban, Svájcban, valamint a Zöldkártya Rendszer azon országaiban, amelyek irodájával a magyar Nemzeti Iroda kétoldalú megállapodást kötött, a Magyarországon kötött kötelező biztosításod is érvényes. Utazásaidhoz a zöldkártyát a biztosítódnál tudod igényelni, bár jó tudni, hogy a rendszámegyezmény értelmében az érintett tagországokban (az Európai Gazdasági Térség tagállamai, továbbá Andorra, Svájc, Szerbia, Montenegró és az Egyesült Királyság) az uniós formátumnak megfelelő forgalmi rendszám is elegendő. A zöldkártya részleteiről a MABISZ tájékoztatójában olvashatsz bővebben.